Zamestnávanie cudzincov na Slovensku čakajú od 1. júla dôležité zmeny. Parlament schválil novelu zákona o pobyte cudzincov s cieľom „zvrátiť a riešiť zlý stav v agende cudzineckej polície“. Hlavnou výzvou je znížiť počty cudzincov čakajúcich na policajných oddeleniach a zrýchliť vybavovanie ich žiadostí. Hoci novela prináša niekoľko dobrých zmien, zásadné problémy cudzincov dostatočne nerieši. A dokonca, niektoré nové problémy prináša.
Dobré správy
Medzi najdôležitejšie pozitívne opatrenia nového zákona patrí predĺženie platnosti národného víza D (pre občanov tretích krajín) z 90 na 120 dní. To znamená, že budú mať viac času na zabezpečenie svojho príchodu na Slovensko a rezerváciu termínu na cudzineckej polícii. Ďalším pozitívom je, že cudzinci už nebudú musieť pri podaní žiadosti predkladať 1ks fotografie a odpadla tiež povinnosť preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri niektorých druhoch žiadostí.
Zlé správy
Schválená novela však prináša aj zlé správy, ktoré môžu ešte viac skomplikovať pobyt cudzincov v SR. Najhoršie je zavedenie nezmyslených kvót na podnikateľské víza. Z vyše 10 000 žiadostí o pobyt na účel podnikania v minulom roku sa chce vláda dostať na 700 kvót za kalendárny rok! Prečo a na základe čoho vláda dospela k tajomnému číslu 700, nie jasné.
Okrem toho musí cudzinec predložiť k svojej žiadosti o prechodný pobyt za účelom podnikania aj business plán, ktorý bude podliehať schváleniu zo strany ministerstva hospodárstva. Reálny počet schválených žiadostí sa tak určite ešte zníži. Pritom pri dnešnej populačnej krivke a slabých verejných financiách by mal byť každý jeden podnikateľ na Slovensku vítaný.
Navyše, cudzinci môžu podať žiadosť iba na slovenských konzulátoch v ich domovskej krajine bez možnosti teritoriálnej výnimky a kvóty sú ďalej rozdelené medzi jednotlivé krajiny v duchu politiky „na všetky štyri svetové strany“. Príklad za všetko, na svetového lídra v mnohých oblastiach dvadsaťtrimiliónový Tchaj-wan sa ušlo až jedno miesto pre podnikateľa. Z 1,8 miliónového Severného Macedónska očakávame podnikateľov 16. Je toto naozaj ekonomicky a politicky najvhodnejší spôsob lákania podnikateľských nápadov? Určite nie.
Naše skúsenosti
Cudzineckú políciu v mene našich klientov navštevujeme roky. Vidíme a zažívame na vlastnej koži, ako systém dlhodobo kolabuje. Je ľahké do médií vyhlásiť, že „využívanie rezervačného systému je po novom zo zákona povinné a návšteva OCP bez zarezervovaného termínu vybavenia bude bezpredmetná,“ ale rezervačný systém v skutočnosti nefunguje tak ako by mal. Termíny na niektoré životné situácie sa často nedajú vôbec získať, a keď sa o to snažíte intenzívne, tak systém žiadateľa jednoducho zablokuje a termíny sa naďalej obchodujú na neoficiálnom trhu.
Čo ďalej?
Aj keď novela teda prináša zopár malých pozitív, bez reálnej digitalizácie, transparentného systému rezervácií a posilnenia personálu na cudzineckej polícii sa zásadnej zmeny nedočkáme. Keď chcete vedieť holú pravdu o atraktivite Slovenska a jeho vzťahu k cudzincom, ktorí by pre našu ekonomiku boli jednoznačným prínosom, pozrite sa na tento jednoduchý fakt: Slovensko v rokoch 2021-2023 vydalo 62 (šesťdesiat dva) „modrých kariet“ na pobyt a prácu vysokokvalifikovaných cudzincov. Poľsko ich v danom období vydalo 15 313 (pätnásťtisíc tristo trinásť). Potom sa nečudujme, že slovenská ekonomika lapá po dychu.
Ak aj vy narážate na problémy pri zamestnávaní cudzincov, obráťte sa na nás. Experti v ProfiDeCon-e pomáhajú slovenským firmám zamestnávať cudzincov už viac ako 10 rokov. Radi pomôžeme aj vám.