Firmy, ktoré vysielajú zamestnancov do zahraničia, musia dodržiavať rôzne pravidlá a podmienky. Ich zanedbanie sa určite neoplatí. Vždy je preto vhodné poradiť sa s odborníkmi. Ak vysielate zamestnancov na stavebné práce do Rakúska, určite by ste nemali podceniť platby do dovolenkového fondu BUAK (Urlaubskasse für Bauarbeiter).
Rakúsko si striktne chráni svoj pracovný trh a sociálny systém. Jedným z opatrení je fond pre dovolenky a odstupné – BUAK. Jeho cieľom je, okrem iného, garantovať všetkým zamestnancom stavebných podnikov, že budú mať riadne platenú dovolenku.
Príspevky na dovolenku v Rakúsku
Ak plánujete vysielať zamestnancov do Rakúska na stavebné práce v zmysle zákona BUAG, musíte počítať, okrem iných povinností, aj s registráciou do dovolenkového fondu.
Po registrácii musíte o odpracovaných dňoch vyslaného zamestnanca podávať mesačné hlásenia prostredníctvom elektronického portálu a tiež odvádzať mesačné príspevky na dovolenku. Príspevky sa vypočítavajú z hrubej mzdy zamestnanca podľa platných kolektívnych zmlúv a taríf pre stavebníctvo v Rakúsku. Tie sa však môžu líšiť podľa regiónu alebo špecializácie zamestnancov.
Ak vášmu zamestnancovi vznikne nárok na dovolenku a on sa rozhodne, že ju bude čerpať počas vyslania v Rakúsku, je možné požiadať BUAK o preplatenie náhrady mzdy. Fond ju následne vyplatí priamo zamestnancovi.
Ignorovaný BUAK vás môže vyjsť zbytočne draho
Čo ak hlásenie na BUAK nepodáte alebo príspevky nezaplatíte? V takom prípade môže fond vašej firme automaticky vypočítať výšku príspevkov na základe údajov z tzv. ZKO hlásení. Výsledkom je neraz vyšší odvod, ako by zodpovedal reálnym odpracovaným dňom. Môže sa totiž stať, že vám budú nariadené príplatky za dovolenku aj za dni, ktoré zamestnanec v Rakúsku neodpracoval. Vašu firmu to tak bude stáť viac.
Poraďte sa s odborníkmi a vyhnete sa problémom
V prípade, ak neuhradíte príplatky za dovolenku napriek výzvam k ich úhrade, môže BUAK podať žalobu na príslušný pracovný a sociálny súd v Rakúsku a pohľadávku vymáhať súdnou cestou.
Dlžná suma sa, samozrejme, navýši o penále a ďalšie poplatky. V praxi sme videli prípady, keď spoločnosti nereagovali na výzvy zo strany BUAK napriek tomu, že v Rakúsku vykonávali stavebné práce. Následne na ne fond podal žalobu a začali sa nepríjemné súdne ťahanice.
Pri vysielaní zamestnancov na stavebné práce do Rakúska preto odporúčame aktívne sa o BUAK zaujímať a nezanedbať si žiadne povinnosti. Odborníci z ProfiDeCon vám radi poradia, ako ušetriť čas, peniaze a vyhnúť sa zbytočným komplikáciám.