Lízing pracovníkov do Nemecka je čoraz populárnejší. Ako si na ňom nevylámať zuby?

Pracovať v Nemecku je lákavé, ale slovenské firmy, ktoré tam chcú podnikať, vysielať alebo prenajímať pracovníkov, by si mali dávať veľký pozor na nemecké právne predpisy. V tejto krajine sa chyby neodpúšťajú, úrady tu veľmi striktne kontrolujú dodržiavanie pravidiel a neotáľajú s postihmi. Preto je dobré mať poruke skúsených odborníkov, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám, či, nedajbože, postihom.

Nemecko každoročne potrebuje okolo 400 000 kvalifikovaných pracovníkov z iných krajín, aby vyriešilo svoj akútny nedostatok pracovnej sily. To je veľká príležitosť aj pre slovenských podnikateľov. V uplynulých rokoch však klesá ochota nemeckých firiem priamo zamestnávať nových ľudí a čoraz viac využívajú prenájom pracovníkov od agentúr.

Ako získať licenciu

Prenajímanie zamestnancov, známe aj ako Arbeitnehmerüberlassung umožňuje nemeckým spoločnostiam požičiavať si pracovnú silu na určitú dobu podľa aktuálnych potrieb. Samozrejme, aj v prípade takéhoto „lízingu“ platia v Nemecku striktné pravidlá, ktorých nedodržanie sa nevypláca.

Základnou podmienkou, aby ste mohli prenajímať pracovníkov, je získanie licencie, ktorú udeľuje nemecký úrad práce. Ak chce licenciu na Arbeitnehmerüberlassung získať slovenský subjekt, musí mať štatút agentúry dočasného zamestnávania udelený slovenským ústredím práce.

Poraďte sa s odborníkmi

Získať potom samotnú licenciu v Nemecku je časovo aj administratívne náročný proces, pri ktorom sa pravdepodobne nezaobídete bez podpory a konzultácií s odborníkmi, ktorí sa perfektne vyznajú v prostredí nemeckého pracovného trhu.

Čo treba dodržať

Slovenské agentúry, ktoré pracovníkov do Nemecka prenajímajú, by mali rátať s tým, že v princípe musia poskytnúť minimálne rovnaké pracovné a mzdové podmienky ako majú porovnateľní zamestnanci v podniku ich zákazníka, Výnimkou od tohto princípu je použitie tarifnej zmluvy pri prenájme Povinnosťou agentúr je tiež odvádzať daň zo mzdy nemeckému daňovému úradu, a to už od prvého dňa prenájmu zamestnanca. Slovenské spoločnosti prenajímajúce pracovníkov preto potrebujú mať nemeckého daňového poradcu, ktorý bude prenajatým zamestnancom spracovávať mzdu a následne bude spoločnosť uhrádzať za nich daň zo mzdy na miestnom daňovom úrade. My v ProfiDeCon-e, samozrejme, máme v Nemecku nielen spoľahlivý tím daňových špecialistov, ale aj špecialistov na oblasti pracovného práva.

Nemecko má prísne právne predpisy týkajúce sa pracovného práva a ochrany práv zamestnancov. Úrady práce tu vykonávajú pravidelné kontroly ich dodržiavania. Za porušenie povinností hrozia veľké pokuty a ďalšie nepríjemné následky, až po zákaz činnosti. ProfiDeCon, špecialista na poradenstvo pri prenájme pracovnej sily do Nemecka a má bohaté skúsenosti s poradenstvom pri dodržiavaní miestnych právnych predpisov. Poradíme aj vám a všetko zabezpečíme tak, aby ste sa mohli sústrediť na svoje vlastné, bezproblémové podnikanie.

Zdieľať
Zdieľať
Zdieľať