Podnikáte v Nemecku? Nenechajte si z faktúr len tak strhnúť 15 percent!

Jednou zo zdanlivých „zákerností“, ktoré v Nemecku „striehnu“ na slovenských podnikateľov, je zrážková daň. Jej zmyslom je zabrániť daňovým únikom nezaregistrovaných subjektov. Pri vykonávaní stavebných prác v súvislosti s nehnuteľnosťou je totiž objednávateľ povinný strhnúť odberateľovi z faktúr zrážkovú daň 15% a odviesť ju na nemecký daňový úrad. Dá sa tomu vyhnúť jedine vtedy, ak dodávateľ predloží odberateľovi platné potvrdenie o oslobodení od zrážkovej dane, ktoré vydáva nemecký daňový úrad.

15 % dole

Ak také potvrdenie ako dodávateľ nemáte, zrážkovej dani sa nevyhnete. A to platí pre celý subdodávateľský reťazec. Teda, ak máte ako dodávateľ pod sebou ďalších subdodávateľov,  ste rovnako povinný strhnúť im (zjednodušene – poraďte sa s odborníkom) 15 percentnú daň, ak títo nepredložia platné osvedčenie o oslobodení od zrážkovej dane. Nerozlišuje sa pritom, či je objednávateľom vašich prác nemecká spoločnosť, alebo zahraničná firma pôsobiaca v Nemecku.

Ako získať Freistellung

Preto jedna z vecí, ktorá slovenské firmy pôsobiace v stavebníctve v Nemecku najviac zaujíma, je Freistellung – oslobodenie od zrážkovej dane. Ako ho od nemeckého daňového úradu získate? Základným predpokladom je, že sa včas registrujete na daňovom úrade, splníte všetky daňové povinnosti a správne vyplníte potrebné dokumenty.

Treba mať na pamäti, že získanie Freistellung nie je automatické a vyžaduje si aj určitý čas. Preto je vhodné mať odborného poradcu, ktorý vám pomôže s procesom získania oslobodenia od zrážkovej dane a zabezpečí, že všetky potrebné kroky budú vykonané správne.

Prečo je to dôležité?

Ako sme si už vysvetlili, ak sa nestihnete včas zaregistrovať na daňovom úrade a nezískate potvrdenie o oslobodení od zrážkovej dane, tak ju odvedie váš odberateľ. Ak medzitým aj získate Freistellung, zrazená 15 percentná daň vám nebude vrátená automaticky, ale až na základe samostatnej žiadosti po skončení kalendárneho roka. Aby ste takejto situácii predišli a nečakali na svoje peniaze až do budúceho roka, ale mali ich k dispozícii každý mesiac, obráťte sa na odborníkov na podnikanie v Nemecku.

Podnikanie v Nemecku je pre Slovákov lákavé, má však aj mnohé úskalia. Preto je veľmi dôležité mať prehľad o miestnych daňových povinnostiach a pravidlách. Nemecký systém je prísny a chyby sa neodpúšťajú. Preto je dobré mať poruke skúsených poradcov, ktorí vás bezpečne prevedú bludiskom zahraničných daňových povinností a pomôžu vám pokojne a úspešne podnikať. My takých v Profidecone máme. Už dnes pomáhame desiatkam slovenských firiem a živnostníkov, ktorí pôsobia na nemeckom stavebnom trhu. Len v oblasti Freistellung sme spracovali už viac ako 1000 jednotlivých prípadov. Radi pomôžeme aj vám.

Zdieľať
Zdieľať
Zdieľať