Podnikáte v stavebníctve a vysielate zamestnancov do Nemecka? Nezabudnite na SOKA-BAU!

Pracujete v nemeckom stavebnom priemysle v Nemecku, alebo tam posielate svojich ľudí? Zbystrite pozornosť!

Týkajú sa vás totiž povinné odvody za zamestnancov do sociálneho fondu SOKABAU. V prípade, že na to nedopatrením zabudnete, povinnosti sa aj tak nevyhnete, a navyše vám môžu hroziť aj vysoké penále. Základné informácie sa dozviete v tomto článku. Ak potrebujete bezpečne previesť bludiskom SOKA- BAU, neváhajte sa obrátiť na tím našich profesionálov. Pomôžeme vám.

Čo je SOKABAU

SOKABAU sa zvykne nazývať aj „dovolenkový fond“ a zaisťuje rovnocenné sociálne zabezpečenie pre všetkých zamestnancov v nemeckom stavebníctve. Pri krátkodobých kontraktoch u rôznych zamestnávateľov by totiž pracovníkom nevznikal napríklad nárok na dovolenku. Vďaka  odvodom do SOKABAU ho ale získajú aj vtedy, keď počas roka vystriedajú rôzne pracoviská.

Koho sa SOKABAU týka

Povinné odvody do SOKABAU sa týkajú napríklad murárov, tesárov, maliarov a mnohých ďalších profesií. Prispievať do SOKA-BAU musia tiež stavební a dopravní inžinieri, geodeti, architekti, ale aj stavební technici a pracovníci údržby. Ale pozor, existujú aj výnimky!

Výška povinných príspevkov do SOKA-BAU je 15,1% z hrubej mesačnej mzdy, pričom príspevky je nutné zaplatiť najneskôr do 28. dňa nasledujúceho mesiaca. Zároveň je nutné pravidelne každý mesiac podávať aj elektronické hlásenia.

Opäť platí, ak chcete mať istotu, poraďte sa s profesionálom. Poradí vám,ako získať niektorú zo sociálnych výhod nemeckého pracovného trhu, o ktorej ste možno ešte nepočuli.

Ak ako povinná osoba SOKA-BAU odignorujete, v zmysle nemeckých predpisov platí osobná zodpovednosť štatutárneho orgánu, čo môže mať nemilé následky.

Kto SOKA-BAU neplatí

Od odvodov do „dovolenkového fondu“ môžu byť oslobodení zamestnávatelia a zamestnanci, ktorých práca priamo nesúvisí so stavebníctvom – napríklad kúrenári, vodoinštalatéri, elektrikári, elektromontéri, atď. Odvody do SOKABAU sa tiež netýkajú administratívnych pracovníkov, obchodných zástupcov, či IT odborníkov, ktorí síce pôsobia v stavebníctve, ale priamo na stavbách nepracujú.

Prečo je SOKA-BAU výhodný

Okrem už spomínaného nároku na preplatenie dovolenky prináša SOKABAU zamestnancom v stavebníctve aj ďalšie výhody. Vďaka týmto odvodom majú nárok tiež na úhradu liečebných nákladov, zdravotné a úrazové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a áno, aj dôchodkové poistenie. Z fondu si tiež môžu nárokovať preplatenie odborného kurzu. Toto však platí najmä pre riadnych zamestnancov v Nemecku zaregistrovaných firiem a nie vyslaných zamestnancov.

Svet povinných odvodov v Nemecku je zložitý a my sme pripravení pomôcť. Ak potrebujete poradiť, ako fungujú odvody do SOKA-BAU, alebo sa chcete o tomto sociálnom fonde dozvedieť viac, radi vám v ProfiDeCone poradíme.

Zdieľať
Zdieľať
Zdieľať